Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. “sijedi razvod” su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
Nebojša Savić, psihoterapeut za brak i obitelj, odgovara na pitanje zašto se roditelji tijekom desetljeća odgoja djece često udalje i zaborave da su prije svega bili par, a onda “mama i tata”, kako premostiti jaz u brak nakon što se djeca osamostale.
Ranije su se peta i sedma godina braka smatrale najkritičnijima. No, kada pogledamo podatke o razvodima, kriza kao da se stalno nazire.
“Postoje neki događaji koji mogu ugroziti brak. To je dolazak djeteta i ako je brak zdrav, taj događaj ojačava brak, ali ako je loš, ističe loše stvari. Važan je i polazak u školu, kada se mijenja dinamika obitelji, odlazak djeteta od kuće, neke osobne krize i osobni gubici, koji mogu donijeti krizu u bračnim odnosima. Tu je i gubitak voljene osobe, gubitak zdravlja, posla…”, naglašava Nebojša Savić za N1.
Broj starijih Amerikanaca koji žive sami već je u porastu – do 2022. bit će ih gotovo 16 milijuna, tri puta više od broja onih koji su živjeli sami u toj dobnoj skupini 1960-ih.
“Američka statistika je malo drugačija, tamo se djeca osamostaljuju već nakon 18. godine kada odu na fakultet i onda se ne vraćaju kući. To se zove sindrom praznog gnijezda. Kod nas je porastao broj razvoda jer se previše fokusiraju na djecu.
– Parovima koji se previše fokusiraju na djecu, kada djeca odu, sruši im se cijeli svijet – istaknuo je psihoterapeut.
Kaže da ako djeca drže brak zajedno, kada ona odu brak zapada u krizu i gubi svrhu. Ljudi često griješe u toj dobi, jer kada su djeca formirane osobnosti, razvod roditelja ih pogađa i ostavlja posljedice.
Ima parova koji svjesno odluče odgoditi razvod dok im djeca ne odrastu, dok drugi smatraju da nakon što im djeca odu od kuće više nemaju zajedničkih interesa.
„Važna je kvaliteta odnosa koji bračni par ima, jer svaki je par jedinstven i drugačiji. Teško je nakon 20 ili 25 godina braka, kada već postoji obrazac funkcioniranja bračnog para, reći ‘ajmo sada ponovno pokrenuti našu vezu’. Teško je tada pronaći motivaciju”, objašnjava psihoterapeutkinja.
Članak u cijelosti možete pročitati OVDJE.