PREVENCIJA – Zaštićena područja Doline Neretve nadgledat će protupožarne kamere

470

U posljednje vrijeme, na globalnoj razini, aktualni su primjeri požara koji ostavljaju katastrofalne posljedice za biljni i životinjski svijet, imovinu i ljudske živote, a ne zaobilaze ni područje Dubrovačko-neretvanske županije.

Kako bi se na vrijeme reagiralo, kroz projekt Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve, uspostavit će se sustav protupožarnog videonadzora na području doline Neretve. Kamere će se postaviti na dvije lokacije, brdu Babina Gomila iznad naselja Desne te u značajnom krajobrazu Predolac-Šibenica.

Ovaj videonadzor će se umrežiti u protupožarni sustav, pomoću kojeg će područje nadzirati Javna vatrogasna postrojba Metković. Uvid u stanje omogućit će se i Službi zaštite od požara, Vatrogasnom operativnom centru u Dubrovniku te Službi čuvara prirode Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Upravo se za vrijeme terenskog obilaska lokacija na kojima će se postaviti protupožarni sustav za prevenciju, 13. veljače 2020., dogodio požar tršćaka u predjelu Duvrata pokraj Metković, nepristupačnom za gašenje snagama s kopna. Riječ je o području koje se nalazi unutar europske ekološke mreže Natura 2000, značajnom području očuvanja za staništa i ptice.

Dva dana kasnije, 15. veljače 2020., požar je opustošio i zaštićeni predio Pod Gredom kraj naselja Vid, čije je gašenje uslijed jakog vjetra bilo teško kontrolirati, a vatra se u određenom trenutku približila stambenim i gospodarskim objektima. Na teren su izašli vatrogasci iz Javne vatrogasne postrojbe Metković, koji su uspjeli obraniti stambene i gospodarske objekte od požara. Međutim, kako se požar proširio na veći dio zaštićenog područja pod trskom, teško dostupan za gašenje snagama s kopna, u gašenje je pozvan kanader.

Sustav videonadzora baziran je na prevenciji i ublažavanju šteta od prirodnih rizika i katastrofa od požara tršćaka i šumskih požara s ciljem poboljšanja, promicanja i jačanja institucionalnih kapaciteta, radi smanjenja uzroka i potencijalnog početka prirodnih nepogoda. Poboljšat će se spremnost na reagiranje i intervenciju te smanjenje šteta uzrokovanih požarima u području ekološke mreže Natura 2000 Delta Neretve i zaštićenim područjima doline Neretve. Riječ je o samo jednom segmentu u nastojanjima da se spriječe daljnji kontinuirani požari tršćaka, koji pred sobom gutaju prirodne vrijednosti doline Neretve te ostavljaju spaljene krajobraze.

Upravo požari tršćaka i šumski požari predstavljaju najveću prijetnju zaštićenim prirodnim vrijednostima i području ekološke mreže Natura 2000 u delti Neretve kao i infrastrukturi, gospodarstvu i ljudskim životima, te je potrebno zajednički djelovati, a posebice usko surađivati s vatrogasnim službama i policijom, kako bi se povećala razina zaštite od požara.

Osim uspostave protupožarnog videonadzora kroz projekt Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve radi se na uređenju posjetiteljskog centra i planinarskog doma u Baćini, izložbenog prostora – postava muzeološke koncepcije za „prvu prostoriju“ Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću, promatračnice za bioraznolikost na Baćinskim jezerima, tematske staze na Baćinskim jezerima – postavljanje informativnih ploča, pješačke staze kroz značajni krajobraz Predolac-Šibenica, edu-eko vrt u sklopu OŠ fra Ante Gnječa u Staševici, edu-eko dječje igrališta u Otrić-Seocima te uređenje edu-eko kompleksa i izgradnja prvih vjetroorgulja na svijetu na brdu Trovro. Projekt je vrijedan 14.048.072,02 kuna, EU financira 75 posto kroz operativni program Konkurentnost i kohezija, dok preostali dio financiraju projektni partneri vlastitim udjelima.

Nositelj projekta je Dubrovačko-neretvanska županija s jedinicama lokalne samouprave Gradom Ploče i Gradom Metković te stručnim partnerom Javnom ustavnom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, dok je koordinaciju partnera, ukupnu pripremu projekta i prijavu u svojstvu partnerstva provela Regionalna agencija DUNEA.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *