Udruga Glas Poduzetnika u ime charter tvrtki, tvrtki za povremeni prijevoz, rent-a-car tvrtki i putničkih agencija predlaže HANFA-i i leasing kućama moratorij na leasing do 18 mjeseci po modelu 6+3+3+3+3
Neke djelatnosti svoje funkcioniranje baziraju primarno na korištenju opreme, ponajviše vozila i plovila, financiranih putem leasinga. Te djelatnosti uključuju tvrtke za povremeni prijevoz putnika, charter plovila, taxi brod tvrtke, rent-a-car tvrtke i putničke agencije, koje će zbog upitne turističke sezone imati nikakve ili vrlo male prihode ove godine.
„Nemojte misliti da se ovdje radi o malom segmentu poslovanja. U povremenom prijevozu postoji 1.200 licenci u unutarnjem i oko 800 u međunarodnom prijevozu, to je oko 20.000 zaposlenih i 15.000 vozila, kombija i autobusa, od kojih je minimalno 30% na leasingu. Preko 300 Rent-a-car tvrtki ima oko 25.000 vozila od kojih je 15.000 na leasingu. Stotinjak najvećih charter tvrtki ima ukupno oko 4.500 brodova naleasingu i oko 1.800 zaposlenih, a na njih se dodatno naslanjaju servisi, nautičke trgovine, ugostitelji na otocima i mnogi drugi.“ Rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas Poduzetnika. „Cijeli taj ekosustav preko 30.000 zaposlenih ostvaruje preko 90% prihoda od uglavnom stranih turista, a u ovoj situaciji je egzistencijalno ugrožen i može se dogoditi prava katastrofa. Mi smo se već prije nekoliko tjedana obratili javnosti s našim prijedlozima za bankovne kredite i leasinge, ali primjećujemo da se sve odvija jako sporo, a dodatno smo ostali razočarani i nenadanim i nenajavljenim ukidanjem HAMAG COVID-19 kredita prije nekoliko dana.“
Prijedlog Udruge Glas Poduzetnika HANFA-i i SVIM leasing kućama u ime preko 500 tvrtki članica UGP-a, vezan uz moratorij na leasinge u djelatnostima koje nisu u mogućnosti zbog krize uzrokovane COVID 19 plaćati puni iznos rate:
- Moratorij na leasinge od 6-18 mjeseci s minimalnom kamatom za vrijeme grace perioda, od 0,5% (6 mj.) -1% (18 mj.) uz produljenje roka otplate za isti period koliko će trajati moratorij, bez ikakvih dodatnih naknada.
- Participiranje u tzv. COVID 19 povoljnim kreditnim linijama preko HAMAG-a ako bude ponovo moguće ili HBOR-a uz ubrzavanje procedure za dobivanje istih
- Produljenje mjera za očuvanje radnih mjesta na dodatna 3 mjeseca za ove djelatnosti
- Ukidanje periodičkih tehničkih pregleda za vrijeme trajanja epidemije
- Što se tiče leasing kuća, u slučaju raskida ugovora i povratka financiranog objekta leasing kući, potrebno je omogućiti i povrat PDV-a za preostalu vrijednost koji je već uplaćen državi, kako bi leasing kuće osigurale dodatnu likvidnosti i tako mogle preuzeti dodatni rizik
Stoga u ime svih onih čije je poslovanje ugroženo u naslovljenim segmentima, UGP traži od leasing kuća da svaki pojedinačni zahtjev prouče, a sve one kojima treba moratorij na duži period, a max. do 18 mjeseci, da isti bude odobren uz max. kamatu u grace periodu od 1%, bez dodatnih naknada. Alternativa je povratak na tisuće vozila i plovila, te slanje tisuća ljudi na HZZ, kao i zatvaranje poslovanja za minimalno trećine tvrtki od preko 5.000 registriranih za navedene djelatnosti.
Povremeni prijevoznici su pokrenuli inicijativu koja okuplja mnoge članice UGP-a, a kojoj je jedan od koordinatora Marko Slišković iz tvrtke Augmentum. Sutra, u četvrtak 7.5. će inicijativa organizirati prosvjednu vožnju autobusima i drugim vozilima koja se koriste putem leasinga, u osam najvećih hrvatskih gradova. Vožnja simbolično počinje u 11:55, dakle u pet do dvanaest. Slične protestne vožnje su u prethodnim tjednima organizirali i prijevoznici u Austriji, Njemačkoj i drugim europskim državama.
„Naša je želja i obveza ukazati javnosti na problem u kojem se naše djelatnosti nalaze i iz kojeg se nećemo moći izvući bez moratorija na leasing. Sve što smo godinama ulagali i gradili može propasti u nekoliko mjeseci, tisuće radnih mjesta biti će nepovratno izgubljeno. Ovo su djelatnosti koje zahtijevaju velika kapitalna ulaganja i koje se ne mogu oporaviti do sljedeće turističke sezone.“ Rekao je Marko Slišković „Pozivam sve građane da nas podrže dok budemo prolazili gradom, a pozivam i medije da poprate naš prosvjed i da nam pomognu u očuvanju radnih mjesta i naših tvrtki za koje se borimo.“
Kontakti koordinatora prosvjeda po gradovima koji novinarima mogu dati informacije o rutama i mjestu gdje će davati izjave medijima:
- Zagreb: Vinko Darojković 098672137
- Varaždin i Međimurje (pridružuju se prosvjedu u Zagrebu): Velimir Zagorščak 0921550822
- Osijek: Josip Mijatović 098447174
- Istra (Pula): Danijel Paoletić 0912025000
- Rijeka: Đino Lukšić 0959117521
- Zadar: Ivica Ramić 098330691
- Šibenik: Mario Pražen 098266222
- Split: Tomislav Kovač 0958729170
- Dubrovnik: Marko Zvono 098763963
Inicijativa GLAS PODUZETNIKA pokrenuta je kao samoorganizacija građana, mahom malih poduzetnika, a nakon objave prvog paketa gospodarskih mjera Vlade RH koje su pokretači ocijenili nedostatnima. Budući da je u manje od 15 dana okupio više od 100.000 poduzetnika, obrtnika, samozaposlenih i zaposlenika privatnog sektora te privukao veliku medijsku pozornost svojim beskompromisnim zahtjevima i istupima, GLAS PODUZETNIKA se pozicionirao kao relevantan čimbenik u javnim raspravama vezanim za određivanje novog gospodarskog smjera Hrvatske. Isto je potvrdila i Vlada RH koja je, unutar drugog paketa gospodarskih mjera, usvojila neke od prijedloga inicijative te time potvrdila njezin neosporan utjecaj. Na zahtjev članova inicijative, osnovana je Udruga GLAS PODUZETNIKA koja je u dva tjedna od osnivanja prikupila više od 10.000 članova, a Udrugu podržava preko 150.000 građana Hrvatske.