Istraživanja pokazuju da posljedice loše prehrane na zdravlje djelomice mogu nastati zbog nesklada našeg bioritma i vremena kada jedemo.
Ti su metabolički ciklusi ključni za procese od razgradnje kolesterola do stvaranja glukoze, i trebalo bi da budu na vrhuncu kada jedemo te da miruju kada ne jedemo ili obrnuto.
Da bi ustanovili može li reduciran unos hrane, bez promjena u unosu kalorija, spriječiti bolesti metabolizma, stručnjaci su hranili miševe ili standardnom ili hranom bogatom mastima, uz dvije vrste pristupa hrani – bilo kada ili ograničeno.
Kada se vrijeme unošenja hrane kod miševa s prehranom bogatom mastima ograniči na osam sati dnevno, oni jedu istu količinu hrane kao i oni koji jedu cijelog dana, ali su zaštićeni od debljanja i drugih poremećaja metabolizma, pokazuje studija. Miševi s ograničenim vremenom za unos hrane bogate mastima bili su zaštićeni od negativnih učinaka prehrane bogate mastima i pokazali su napredak u svom metaboličkom i fiziološkom ritmu.
Manje su se udebljali te su imali manja oštećenja jetre, kao i manje upala.
Ova otkrića navode na zaključak da ograničeno vrijeme unosa hrane može predstavljati promjenu načina života koja će pomoći ljudima da se ne debljaju.