Završena izgradnja promatračnice za bioraznolikost Baćinskih jezera

504

Promatračnica za bioraznolikost, dodatni edukativni sadržaj Baćinskih jezera, sadržajno osmišljen u suradnji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije i Udruge Hyla, ušao je u završnu fazu izgradnjom objekta, kao sastavni dio aktivnosti projekta Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve.

Nositelj aktivnosti gradnje i opremanja promatračnice Grad Ploče, trenutno je u postupku nabave opreme koja će, modernim pristupom, interpretirati prirodne vrijednosti Baćinskih jezera. Zbog trenutne situacije s virusom COVID-19, predviđa se da će opremanje trajati dulje nego je predviđeno.

Promatračnica za bioraznolikost osmišljena je na način da, širokim spektrom edukativnih elemenata, pruži informacije koje će posjetiteljima dodatno približiti prirodne ljepote i biološko značenje Baćinskih jezera. Budući da je promatračnica smještena na rubu jezera, znatiželjni posjetitelji imat će priliku, kroz posebne prozore, promatrati biološku raznolikost ovog područja.

‘Baćinska jezera nalaze se u obuhvatu dva područja ekološke mreže Natura 2000, te predstavljaju jedno od najznačajnijih slatkovodnih staništa u južnim dijelovima Republike Hrvatske. Ciljne vrste i staništa Baćinskih jezera potrebno je zaštiti i očuvati kroz održavanje povoljnih uvjeta za odvijanje prirodnih procesa te provođenje mjera očuvanja. Veliku ulogu pri tome ima edukacija posjetitelja i lokalnog stanovništva s ciljem podizanja razine svijesti o zaštiti prirode kod svakog pojedinca, pružanjem kvalitetnih informacija o prirodnim vrijednostima područja u kojima se nalaze, te njihovoj ulozi u ekosustavu važnih za život i opstanak čovjeka’, istaknula je Marijana Miljas Đuračić, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Promatračnica će se opremiti informativno-edukativnih pločama, pomoću kojih će svi posjetitelji upoznati sa prirodnim vrijednostima područja Baćinskih jezera, s posebnim naglaskom na zaštićenu bioraznolikost, te će dobiti informaciju o pravilima ponašanja. Položaj promatračnice smješten je na kosom terenu tako da je vanjska strana pristupačna pomoću dvije kaskade do kojih se spušta stepenicama. Kako bi se što bolje uklopila u prirodni ambijent, glavni materijal u izvođenju unutarnjeg uređenja je drvo.

Nositelj projekta Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve je Dubrovačko-neretvanska županija, partneri su Regionalna agencija DUNEA koja i koordinira cijeli projekt, Grad Ploče, Grad Metković te Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije. Ukupna vrijednost projekta je 14.356.064,90 kuna, od kojih 75 posto, odnosno 10.536.054,01 kuna sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *