Zajednica tehničke kulture Grada Dubrovnika i Modelarski institut Nave Dumins protekla dva tjedna su održali dva ciklusa hibridnih radionica izrade makete trajekta u Centru za mlade Dubrovnik. Jedan ciklus je vodio Mladen Mitić iz Modelarskog instituta Nave Dumins, a drugi ciklus za drugu grupu polaznika Matija Miloslavić iz Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.
Na radionicama su prvo izrađivali osnovnu konstrukciju makete trajekta od šperploče. Nakon toga su lijepili kartonsku oplatu na trajekt, upoznali su se s 3D modeliranjem i 3D printanjem te su dodavali 3D printane dijelove na modele trajekta. Na zadnje dvije radionice iz ciklusa su se upoznali s osnovama Arduina te su povezali Arduino i elektroničke komponente, poput led dioda i zvučnika, na model trajekta. S ovim ciklusom radionica polaznici su kombinirali se razne grane tehničke kulture, od brodomaketarstva, aditivnih tehnologija 3D printa, te Arduino tehnologije.
Ciklus radionica izrade makete trajekta i indvidualna mentoriranje organizirali su Zajednica tehničke kulture Grada Dubrovnika i Modelarski institut Nave Dumins u sklopu projekta Od vizije do modela. Ukupna vrijednost projekta je 60.649,82 € / 456.966,06 HRK. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a“ iznosom od 51.552,35 € / 388.421,15 HRK.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Hrvatskog saveza brodomaketara.





































