Otvorene 74. Dubrovačke ljetne igre

Podizanjem zastave Libertas uz Himnu slobodi 10. srpnja ispred crkve sv. Vlaha svečano su otvorene 74. Dubrovačke ljetne igre koje će se tradicionalno održati do 25. kolovoza.
Ovogodišnju ceremoniju otvaranja režirao je pomoćnik intendantice za dramski program Saša Božić prema scenariju koji potpisuje s dramskom umjetnicom Natašom Dangubić. Uz Dubrovački simfonijski orkestar, pod ravnanjem Tomislava Fačinija, nastupio je Zbor Libertas, Dubrovački komorni zbor, Akademski zbor Pro musica Mostar i Zbor Blasius, fanfaristi Slavenko Prizmić, Ivan Kušelj, Antun Puljizević i Matija Slomović, mandolinisti Vicko Dragojević i Marko Šilje te mali pjevači Marijeta Bošković i Andrija Bošković. U svečanom otvaranju sudjelovali su i članovi Festivalskog dramskog ansambla, studenti glume Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu i Splitu, Studentski teatar Lero, Kazališna družina Kolarin, Folklorni ansambl Linđo i Plesni studio Lazareti. Uz brojnu publiku i visoke uzvanike pred crkvom sv. Vlaha, svečano otvaranje pratili su i gledatelji te slušatelji izravnog prijenosa Hrvatske radiotelevizije.
Nakon završetka ceremonije, Dubrovčani i gosti grada uživali su u tradicionalnom vatrometu koji je, prema komentarima građana, ove godine bio spektakularan.
U 46 nadolazećih festivalskih dana, Igre će brojnoj domaćoj i inozemnoj publici ponuditi 70-ak dramskih, glazbenih, plesnih, folklornih i drugih izvedbi, a već večeras 11. srpnja u 21 sat u atriju palače Sponza, otvara se prva izložba u okviru 74. Dubrovačkih ljetnih igara, ciklus hrvatskog slikara i grafičara Fadila Vejzovića pod nazivom Laka je mlados. Dramski program 74. Igara sutra, 12. srpnja otvara prva ovoljetna premijera Vidi kako Lokrum pere zube Ivane Lovrić Jović, dok festivalsku publiku u četvrtak, 13. srpnja očekuje prvi koncert u Kneževu dvoru koji će izvesti András Schiff na glasoviru.
Ulaznice za sve festivalske programe dostupne su preko mrežnih stranica www.dubrovnikfestival.hr ili servisa www.ulaznice.hr, na blagajni u Festivalskoj palači (Od Sigurate 1) svakim danom od 9 do 21:30 te ispred zgrade DTS-a (Vukovarska ulica) od ponedjeljka do petka od 10 do 17 sati.
Govor Gradonačelnika na ceremoniji otvaranja 74. Dubrovačkih ljetnih igara

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković održao je govor na ceremoniji otvaranja 74. Dubrovačkih ljetnih igara. Govor donosimo u cijelosti:
Pozdravljam vas večeras na ovoj tradicionalnoj svečanosti koja se održava 74. put. Ogrnuti svodom učinjenim od božje ruke, okruženi graditeljskim skladom i svim ovozemaljskim čarima kojima se cijeli svijet dolazi diviti, što nam ih naši preci ostaviše, a hrvatski branitelji i sveti Vlaho obraniše.
Pred tom nestvarnom i harmoničnom raskoši neki padaju ničice, drugi opet i ne mare previše do onoga što toliko volimo i na što smo osjetljivi. Možda nas vide tek kao kulisu za fotografiju tjedna, kao kakav reklamni spot. Ali, nismo mi od takvih da im rečemo ne. Jer nije sramota ne znati, ali je grijeh ne naučiti. Baš kao što je grijeh i ne ukazati na neznanje.
Iznad svega držimo do ideala Slobode. Naša vrata su širom otvorena, a ljepota poput ove treba se dijeliti, u njoj uživati. Ali joj valja dat i respekta.
Poštivanje nije jednosmjerna ulica. Zahtijeva trajnu posvećenost svih nas. Jer Ragusa ište da je se s pažnjom gleda. Iskoristimo svoje potencijale na način da joj ne činimo štetu. Da bi je sutra naša djeca jednako voljela, zato jer će to naučiti od nas.
Nema napretka u zajednici koja ne pomaže samoj sebi. Nema uspjeha ako se okreće glava i odmahuje rukom. U radu za zajedničko dobro treba krenuti od svoje obitelji. A drugog Doma od Grada nemamo.
Da bismo ga sačuvali, treba nam održati sklad i mjeru i biti odlučni i složni. Nemojmo se bojati učiti iz prošlosti kako bismo stvorili i živjeli bolju budućnost.
Pustimo Grad da ponekad predahne, da u spokoju utone u san, kad je već cijeli dan bio nama na usluzi, strpljivo pozirao na tisućama fotografija, dok su se na njegovim ulicama i placetama gostili i blagovali.
Postoji vrijeme za sve, ali ne može sve u isto vrijeme i ne može sve stalno. U gradu kulture ne zanemarujmo kulturu življenja. Često će ljudi reći da nam treba više konta voditi o mjeri i da su naši stari znali tajnu recepturu.
Ne želim vjerovat’ da je nama takva mjera nepoznata. Nije i ne bi trebala biti. Jer bez nje, nema ni nas.
Stoga vas sve pozivam da budete aktivni sudionici u održavanju mjere i sklada zajedničkom nam Gradu. Jedini smisao dužnosti koju ste nam povjerili baš je isti onaj koji je vrijedio u zlatno doba Dubrovnika: Grad u kojemu svi čine onoliko koliko mogu i znaju kako bi bio pravedniji, uspješniji, sigurniji i održiviji.
U večerašnjoj noći glavnu riječ predajemo plemenitoj snazi umjetnosti, Zaboravljamo na svakodnevne brige i podsjećamo se tko smo i gdje živimo. Zbog Gundulićevih stihova i Gotovčevih taktova srce će nam opet zaigrati. Našu dušu preplavit će osjećaj ponosa što smo dio vezivnog tkiva baštinika dubrovačke tradicije.
Grad nastavlja udisati kulturu punim plućima kroz najstariji i najveći hrvatski festival.
Neka još dugo žive naše dubrovačke Igre. Neka živi Dubrovnik.
Gradonačelnik Franković sastao se s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske

Sastanak predsjednika Vlade Andreja Plenkovića s gradonačelnikom Grada Dubrovnika Matom Frankovićem i županom Nikolom Dobroslavićem održan je danas u Maloj vijećnici, a prethodio je uručenju niza ugovora predstavnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave iz područja poticanja razvoja komunalnog gospodarstva, provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, podrške regionalnom razvoju te održivog razvoja lokalne zajednice.
Gradonačelnik Mato Franković premijeru Plenkoviću zahvalio je na sustavnoj i konkretnoj potpori koju ova Vlada pruža Gradu Dubrovniku u svim segmentnima, a posebno pri provođenju kapitalnih projekata poput Aglomeracije Dubrovnik i izgradnje Lapadske obale. Od značajnih budućih kapitalnih projekata za čiju realizaciju Grad Dubrovnik treba podršku Vlade, izdvojio je 50 milijuna eura vrijedan projekt nove multifunkcionalne dvorane u Gospinom polju za koji će uskoro biti izdana građevinska dozvola.
Gradonačelnik se osvrnuo se i na novi Zakon o pomorskom dobru za koji je rekao da Gradu Dubrovniku i jedinicama lokalne samouprave pomaže svrsishodno i kvalitetno upravljati pomorskim dobrom. Istaknuta je međunarodno prepoznata uloga Dubrovnika kao snažnog promotora održivosti u upravljanju destinacijom, ali je kao problem do sada uspješne turističke sezone istaknuto pitanje politike cijena u turizmu i ugostiteljstvu, a što se, zaključeno je, dugoročno može negativno odraziti na konkurentsku snagu destinacije u cjelini.
Sastanku su nazočili predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić, zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić, dožupan Joško Cebalo te ravnatelj Lučke uprave Dubrovnik Blaž Pezo.
Gradu Dubrovniku uručeni ugovori i odluke o sufinanciranju ukupne vrijednosti 935 tisuća eura i dvije vrijedne nekretnine

U nazočnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića te brojnih drugih dužnosnika danas su u Velikoj vijećnici Grada Dubrovnika gradonačelniku Matu Frankoviću uručene odluke odnosno ugovori o sufinanciranju ukupne vrijednosti 935.361,76 eura te dva vrijedna ugovora o darovanju i ustupanju nekretnina. Između ostalog, uručena je Odluka o financiranju energetske obnove ljetnikovca Crijević Pucić, ugovor o darovanju čestice nekretnine na otoku Lopudu na kojoj se nalazi DVD Lopud kao i ugovor o dodjeli na uporabu ljetnikovca Skočibuha.
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić gradonačelniku Frankoviću uručio je ugovore o dodjeli ljetnikovca Stjepović – Skočibuha na uporabu u svrhu smještaja zbirki i djelatnosti Dubrovačkih knjižnica na neodređeno vrijeme te ugovor o darovanju nekretnine na Lopudu površine 1032 m2 na kojoj se nalazi zgrada javne namjene koju koristi Dobrovoljno vatrogasno društvo Lopud te je od važnosti za Grad Dubrovnik kao jedinicu lokalne samouprave i kontinuirano djelovanje vatrogasne djelatnosti.
Odluku o financiranju energetske obnove ljetnikovca Crijević Pucić, vlasnika i korisnika Dubrovačkog simfonijskog orkestra, bespovratnim sredstvima u iznosu od 479.492,42 eura gradonačelniku Matu Frankoviću uručila je ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek.
Ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta „Ugradnja sustava dizalica topline za potrebe Gradskog bazena u Dubrovniku“ gradonačelniku Frankoviću dodijelila je državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž. Riječ je o projektu za kojeg je, putem Javnog poziv prema Programu za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, odobreno dodatnih 109.316,81 eura, odnosno 50% iznosa kojeg je Grad trebao osigurati iz vlastitih sredstava. Naime, za ovaj projekt rekonstrukcije strojarnice gradskog bazena kojim će se postići ušteda potrošnje energenata u iznosu od najmanje 130 tisuća eura na godišnjoj razini, ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura, već su odobrena bespovratna sredstva u iznosu od 1,2 milijuna eura.
Državna tajnica Raguž po istom je Javnom pozivu uručila ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta „Nabava novih autobusa za Libertas – Dubrovnik d.o.o.“, direktoru Libertasa Franku Mekišiću a kojim je osigurano 346.552,53 eura, što je također polovica iznosa kojeg je za realizaciju projekta Libertas bio dužan osigurati iz vlastitih izvora. Navedenim EU projektom, podsjetimo, nabavljeno je 18 novih autobusa za potrebe JGP Libertas Dubrovnik, u vrijednosti gotovo 31 milijun kuna.
Uručenju ugovora predstavnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave s područja Dubrovačko-neretvanske županije nazočili su još predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić, župan Nikola Dobroslavić sa suradnicima te brojni predstavnici jedinica gradova i općina s područja Županije i društava u njihovom vlasništvu.
Predstavnici Grada Dubrovnika na čelu s gradonačelnikom Frankovićem primili izaslanstva gradova prijatelja

Uoči svečanog otvorenja manifestacije Dubrovačkih ljetnih igara, gradonačelnik Mato Franković, predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić primili su u Maloj vijećnici izaslanstva gradova prijatelja, Bad Homburga, Sarajeva, Rueli-Malmaisona, Vukovara i Sorrenta.
Prijemu su nazočile i predsjednica Odbora za međunarodnu suradnju Grada Dubrovnika Katarina Doršner i pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin.
Gradonačelnik Franković je prisutnim predstavnicima gradova prijatelja iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Francuske, Italije i Njemačke zahvalio na iznimnoj suradnji, otvorenosti i iskazanoj želji za njegovanjem prijateljstava kroz sve protekle godine.
“Gradska uprava Grada Dubrovnika ponosna je i sretna što diljem Europe i ovih prostora ima ostvarene sjajne dugogodišnje odnose. Moram naglasiti u ovoj prilici kako su ova prijateljstva pokazala svu svoju snagu, solidarnost i izuzetno dobru suradnju u svrhu zadovoljavanja zajedničkih interesa u različitim područjima. Nadam se kako nam budućnost donosi nove mogućnosti, kvalitetne projekte i aktivnosti koje će nas dodatno povezati i ujediniti”, riječi su gradonačelnika Frankovića upućene u ovoj prigodi.
Gradonačelnik francuskog grada Rueil-Malmaisona Patrick Ollier izrazio je posebno zadovoljstvo zbog današnjeg susreta, prisjetivši se lijepih trenutaka i događaja koji su povezali njihov grad sa Dubrovnikom i Hrvatskom u koju se uvijek rado vraćaju.
Predsjednik gradskog vijeća Bad Homburga Alfred Etzrodt iskoristio je ovu priliku za uputiti zahvalu predstavnicima gradske uprave Dubrovnika, prenjevši pritom pozdrave gradonačelnika njemačkog grada Alexandera Hetjesa. Kazao je kako se suradnja s Dubrovnikom pokazala izuzetno uspješnom, poglavito kada je riječ o brojnim hvalevrijednim inicijativama i aktivnostima od zajedničkog interesa koje su narode, gradove i države povezali.
Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Vukovara Kristina Bilić ovom prigodom rekla je kako prijateljstvo Vukovara i Dubrovnika ima posebnu simboliku, dodavši kako su upravo uzajamna susretljivost i zajedništvo, nešto što naročito krasi već dugogodišnje odnose.
Predstavnici Gradskog vijeća Grada Sarajeva Vedad Deljković i Srđan Simonović naglasili su kako su od 2007. kada je potpisana povelja o bratimljenju učinjeni veliki iskoraci po pitanju suradnje, u području turizma i kulture.
Riječi zahvale izaslanstvu Grada Dubrovnika uputio je i predsjednik Gradskog vijeća talijanskog grada Sorrenta Luigi Di Prisco. Kazao je kako vjeruje da izvanredna budućnost i suradnja čeka Dubrovnik i Sorrento, a koju će graditi i njegovati kroz brojne kulturne, umjetničke i glazbene projekte.
Zamjenica Tepšić primila veleposlanika Austrije u Hrvatskoj

Zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić i pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin primili su veleposlanika Austrije u Republici Hrvatskoj NJ.E. Josefa Markusa Wuketicha.
U ovoj prigodi veleposlanik Wuketich naglasio je kako, tijekom posljednjih više od 30 godina od kad su uspostavljeni diplomatski odnosi, Hrvatska i Austrija gaje izvrsnu suradnju na mnogim poljima te kako je Austrija najveći investitor u Hrvatskoj, dok su austrijski turisti treći po broju noćenja u našoj zemlji.
Kada je riječ o Dubrovniku, posebno je istaknut uspješan rad Hrvatsko-austrijskog društva u našem gradu, koje je ove godine obilježilo 25 godina postojanja. Tako je u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom organiziran koncert posvećen spomenu na najsvestraniju hrvatsku skladateljicu Doru Pejačević, u atriju Kneževog dvora u Dubrovniku, povodom 100. obljetnice njene smrti.
Izvrsna kulturna suradnja koju njeguju dvije zemlje nastavlja se i dalje, što su prijedlogom za buduća gostovanja podržali i Veleposlanik Wuketich i zamjenica Tepšić.
Portugalska veleposlanica Leal da Silvu u nastupnom posjetu Gradu Dubrovniku

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić i pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin primili su u nastupni posjet veleposlanicu Portugala Nj.E. Paulu Leal da Silvu koja u gradu boravi povodom održavanja konferencije Dubrovnik Forum i svečanog otvorenja 74. izdanja Dubrovačkih ljetnih igara.
Veleposlanica Leal da Silva zahvalila se gradonačelniku na prijamu te je izrazila oduševljenje ljubaznošću i gostoprimstvu predstavnika Grada i stanovnika. Istaknula je kako Dubrovnik ima sjajnu perspektivu razvoja i impozantnu kulturno-povijesnu baštinu.
Današnji susret obilježio je razgovor o mogućnostima jačanja suradnje portugalskih gradova s Dubrovnikom i stvaranju dodatnih poveznica među narodima, poglavito u području obrazovanja i učenja jezika. Gradonačelnik Franković osvrnuo se u ovoj prigodi i na aktualnu situaciju u Ukrajini i ostatku Europe, naglasivši kako je jedino kroz dijalog i otvorenost svih političkih aktera moguće ostvariti stabilnost i daljnji prosperitet.
Veleposlanica Portugala osvrnula se i na održani Dubrovnik Forum koji je, okupivši predstavnike brojnih zemalja, još jednom pružio platformu za raspravu i moguće odgovore na izazove s kojima se suočavaju zemlje Europe i svijeta.
Izaslanstvo Češkog Krumlova na prijemu u Gradu

Pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin primila je izaslanstvo grada Češki Krumlov, gradonačelnika Alexandra Nográdya i zamjenika gradonačelnika Dalibora Uhlířa.
Dva srednjovjekovna grada povezuje i zaštita UNESCO-a te izazovi suvremenog turizma, s obzirom da se radi o jednom od turistički najatraktivnijih čeških gradova. U tom je smislu bilo riječi o projektu Grada Dubrovnika Respect the City za čija su iskustva, vezano za poduzete mjere s ciljem postizanja održivog turizma, u Češkom Krumlovu jako zainteresirani.
Razgovaralo se i o suradnji na polju kulture, osobito glazbe, a obzirom da grad Češki Krumlov organizira veliki međunarodni glazbeni festival, također tijekom srpnja i kolovoza, kao i Dubrovačke ljetne igre čijem su otvorenju sinoć nazočili kao gosti Grada.
SJEĆANJE NA ŽRTVE SREBRENICE Na Stradunu održan Mimohod kao podsjetnik na tužnu obljetnicu

U organizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Dubrovačko-neretvanske županije i Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Dubrovnika danas je na Stradunu već tradicionalno održan Mimohod sjećanja na žrtve Srebrenice, a u kojem je sudjelovao i predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica.
Ove se godine obilježava 28. godišnjica od sreberničkog genocida nad nesrpskim stanovništvom, a tim povodom, sudionici Mimohoda na simboličan su način obilježili ovu tužnu tragediju, prošetavši Stradunom i bacivši u more u dubrovačkom portu ljiljane. Na taj način prisjetili su se svih nedužno ubijenih i stradalih žrtava.
“U ime Grada Dubrovnika iznimna mi je čast što vam se mogu obratiti na iznimno tužan datum, tužan datum svih bošnjaka, građana i mnogih obitelji Bosne i Hercegovine. Tužan je ovo dan za cijelu civilizaciju i čovječanstvo. U isto vrijeme moram kazati kako sam iznimno sretan i ponosan da na današnji dan, zajedno sa vama mogu koračati Stradunom, jer ova obljetnica važna je prije svega za kulturu sjećanja, ne za sijanje mržnje, nego za održavanje sjećanja na ljude, čija žrtva i danas vapi za pravdom, koju oni i njihove obitelji, na ovozemaljskom životu nisu dočekali. I upravo zato je važno da svi mi, koji se držimo ljudima i čovjekom, koračamo danas Stradunom i sjetimo se kako male djece, tako i svih nevinih žrtava Srebrenice, ali i svih žrtava u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata. Nemojte nikada odustati u traženju pravde i održavanju sjećanja na vaše najmilije. Grad Dubrovnik je ponosan na današnje obilježavanje, a tako će biti i ubuduće. Hvala što ste došli pokloniti se i odati poštovanje nevinim žrtvama Srebrenice” – istaknuo je predsjednik Gradskog vijeća Potrebica u svom obraćanju.
Podsjetimo, kako se srebrenički genocid smatra najtežim ratnim zločinom počinjenim na europskome tlu nakon Drugog svjetskog rata.
Usvojena odluka o davanju u najam gradskih stanova u povijesnoj jezgri obiteljima s više djece
Na 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika usvojena je Odluka o davanju u najam stanova na području povijesne jezgre u vlasništvu Grada Dubrovnika, u svrhu rješavanja stambenog pitanja obitelji s više djece.
Riječ je o još jednoj mjeri gradske uprave za pomoć mladim obiteljima koje se nalaze pred izazovom rješavanja stambenog pitanja na skupom dubrovačkom tržištu nekretnina. Grad Dubrovnik novim mjerama proširuje jedinstveni model Dubrovačke stanogradnje, s posebnim naglaskom na revitalizaciju povijesne jezgre.
U tu je svrhu Grad pokrenuo obnovu stambenog fonda u svom vlasništvu unutar zidina. Plan je u ovoj godini obnoviti četiri stana i dati ih na korištenje obiteljima s više djece. Očuvanje ”živog grada” također je jedan od prioritetnih ciljeva Plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a.
”Uistinu sam ponosan na ovu odluku jer pomaže zadržavanju života u zidinama. Uputili smo i dopis Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kojim smo zatražili dodjelu stanova u državnom vlasništvu Gradu Dubrovniku za provođenje stambene politike, kako bi ih sukladno Odluci mogli dodijeliti mladim obiteljima. Ovom Odlukom možemo promijeniti ”krvnu sliku” povijesne jezgre i siguran sam da ćemo ubrzo nakon usvajanja vidjeti njezine rezultate”, rekao je gradonačelnik Mato Franković.
Grad rješava dugogodišnji problem nezbrinutih životinja

Na 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika usvojena je i Odluka o osnivanju nove Javne ustanove ”Sklonište za nezbrinute životinje”, koja će obavljati djelatnosti skupljanja, zbrinjavanja, skrbi, sterilizacije, označavanja i veterinarske zaštite napuštenih ili izgubljenih životinja. Korak je to dalje u rješavanju dugogodišnjeg problema nezbrinutih pasa i ostalih životinja.
Za privremenu ravnateljicu, također odlukom Gradskog vijeća, imenovana je danas Ana Ivelja, koja je vodila projekt udomljavanja pasa sa Žarkovice.
Nova javna ustanova upravljat će budućim azilom za životinje koji će biti smješten na prostoru Grabovice. Tamo su u tijeku radovi na izgradnji privremenog azila, koji će biti spreman početkom kolovoza i osigurati smještaj za minimalno 60 životinja u modularnim objektima, uz ostale popratne sadržaje.
Montažni elementi moći će se iskoristiti za druge potrebe u trenutku kada se krene s realizacijom azila za životinje, za koji je već ishođena pravomoćna građevinska dozvola i koji će raspolagati većim smještajnim kapacitetom.
Potpisan sporazum o sudjelovanju na projektu „Camino Dubrovnik – Međugorje“ i predstavljena nova pješačko turističko-hodočasnička staza

Buduća pješačko turističko-hodočasnička staza „Camino Dubrovnik – Međugorje“ predstavljena je danas u Velikoj vijećnici Grada Dubrovnika, a prvom javnom predstavljanju projekta prethodilo je svečano potpisivanje sporazuma o sudjelovanju u projektu između partnera – Grada Dubrovnika, Grada Čapljine, općina Dubrovačko primorje, Ravno, Neum i Čitluk te Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona (županije).
Ispred Grada Dubrovnika sporazum je potpisao gradonačelnik Mato Franković. –„Smatram da pokrećemo jedan sjajan projekt čiji će razvoj donijeti novu vrijednost našim sredinama“, rekao je uvodno gradonačelnik i zahvalio svim sudionicima što su prepoznali projekt i posvetili se njegovoj realizaciji.
Sporazum su potpisali načelnik Općine Dubrovačko primorje Nikola Knežić, načelnik Općine Ravno Andrija Šimunović, načelnik Općine Čitluk Marin Radišić te direktor Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona Andrija Krešić. Sporazum je u ime gradonačelnika Grada Čapljine Smiljana Vidića potpisala predstavnica gradske uprave Danijela Nogolica, dok je u ime načelnika Općine Neum Dragana Jurkovića potpisnik sporazuma njegov savjetnik Milan Batinović.
Projekt Camino Dubrovnik – Međugorje odnosi se na Put sv. Jakova od Dubrovnika do Međugorja kojim bi se pješačko turističko-hodočasničkom stazom u dužini od oko 147 kilometara povezali benediktinski samostan u Dubrovniku i crkva sv. Jakova u Međugorju. Kroz Projekt će se definirati i izraditi staza koja bi počevši od samostana sv. Jakova u Dubrovniku hodočasnike i ostale zainteresirane turiste i putnike kroz šest dana dovela do crkve sv. Jakova u Međugorju.
Novu stazu predstavio je koordinator projekta Goran Cvjetinović. Ona svojim najvećim dijelom prolazi starim putevima koje je stanovništvo ovog područja koristilo kroz povijest, a obiluje brojnim vrijednim prirodnim i baštinskim lokalitetima.
Čišćenje i označavanje rute u cijelosti planirano je tijekom rujna i listopada. Uslijedit će njeno detaljno snimanje te izrada aplikacije. Velika pozornost, istaknuo je Cvjetinović, posvećena je pitanju sigurnosti na ruti.
Goran Cvjetinović zahvalio je svim sudionicima na projektu, a posebice HGSS-u Stanici Dubrovnik te Hercegovačkoj gorskoj službi spašavanja – stanicama Čapljina i Čitluk, planinarskim društvima Snježnica i Brotnjo, JVP Dubrovački vatrogasci i Dobrovoljnim vatrogasnim društvima s područja obuhvaćenog rutom, ali i brojnim mještanima čiji je doprinos u mapiranju staza, od kojih se dio nije dugo koristio, bio od velike pomoći.
Za višestambenu zgradu u Mokošici dodijeljena bespovratna sredstva za energetsku obnovu

Stambenoj zgradi na adresi Vinogradarska ulica 38, 40, 42 i 44 i Domoupravi Dubrovnik d.o.o. dodijeljeno je 298.043,14 eura bespovratnih sredstava u sklopu Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava “Energetska obnova višestambenih zgrada”.
Realizacijom ove investicije povećat će se toplinska zaštita vanjskog zida i kosog krova, što će u konačnici osigurati uštedu energije u potrebnoj energiji za grijanje/hlađenje za 75,81 posto te smanjenje godišnje primarne energije za 55 posto, dok bi smanjenje emisije CO2 nakon obnove iznosilo bi 33 tona godišnje. Zgrada bi se nakon obnove svrstala u iznimno povoljan B energetski razred po godišnjoj potrebnoj toplinskoj energiji za grijanje.
Procjena cjelokupne investicije iznosi 491.321,33 eura, a bespovratna sredstava dodijeljena su u sklopu Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava “Energetska obnova višestambenih zgrada” koji je prethodno objavilo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Grad Dubrovnik sufinancirao je izradu projektne dokumentacije u iznosu od 85% opravdanih troškova, odnosno 5.640,72 eura čija je izrada bila preduvjet za prijavu na Poziv.
Radove će izvesti ugovorni izvođač tvtka Capitalis d.o.o. pod nadzorom tvrtke Graf d.o.o., a početak radova planiran je u travnju 2024. godine.
Podsjetimo, Upravni odjel za europske fondove Grada Dubrovnika je u travnju objavio Javni poziv za sufinanciranje izrade projektne dokumentacije za energetsku obnovu postojećih višestambenih zgrada na području Grada Dubrovnika za 2023. godinu koji je dostupan na sljedećoj poveznici LINK te se pozivaju zaineresirani da se putem ovlaštenih upravitelja zgrade i prijave.
Gradonačelnik Franković na CNN-u: Dubrovnik je danas grad održivog turizma
























