FOTO/Brodogradnja na dubrovački način

892

Dubrovački muzeji otvorili su večeras, 22. prosinca 2025., u 18 sati u Etnografskom muzeju u žitnici „Rupe“ izložbu „Brodogradnja na dubrovački način – 500. obljetnica škara u Gružu“. Ova izložba obilježava osnutak najvažnijeg državnog brodogradilišta Dubrovačke Republike, utemeljenog 1525. godine, i podsjeća na bogatu pomorsku baštinu grada koja je omogućila trgovačku ekspanziju u 16. stoljeću.

Izložba vodi posjetitelje kroz povijest dubrovačke brodogradnje od kasnog srednjeg vijeka do kraja 19. stoljeća, ističući gradnju brodova poput nava, karaka i galijuna na navozima u Gružu. Prikazuje kako se Gruž postupno transformirao iz brodogradilišnog središta u suvremenu luku.

Škare u Gružu bile su ključne za pomorsku moć Dubrovačke Republike, dosežući u nekim razdobljima svjetske razmjere u brodogradnji. Izložba naglašava višestoljetno djelovanje ovog brodogradilišta i njegov utjecaj na lokalnu povijest.

Događaj je dio Dubrovačkog zimskog festivala i održan je u Muzeju Rupe u Dubrovniku. Posjetitelji mogu očekivati putovanje kroz artefakte i priče o dubrovačkoj pomorskoj tradiciji.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *