U Sustjepanu su 06. prosinca 1991. poginula četvorica hrvatskih branitelja. Godinama se sustavno i na sve načine, na svim razinama preskače i minorizira položaj koji je na mnoge načine spasio Dubrovnik.
Svi koji danas sjede gdje sjede, sjede zahvaljujući njima. Međutim, nikoga nije briga, pa tako i Dubrovačku biskupiju. Na moj novinarski upit od 02. prosinca, na pitanje zašto se neće održati misa u Sustjepanu za poginule branitelje, biskupija ignorira. Ne odgovara. Navela sam kako im pitanje postavljaju branitelji Sustjepana, jer su me kontaktirali pripadnici Samostalnog voda Sustjepan. Ne interesiraju ih branitelji.
Ne interesiraju ih ni poginuli, očito.
Ni u tolikoj mjeri da se udostoje odgovoriti na upit.
Pa podsjetimo Dubrovačku biskupiju kako je povodom blagdana sv. Nikole i Dana dubrovačkih branitelja u petak 6. prosinca na mjesnom groblju u Sustjepanu blagoslovljena kapelica Sv. Nikole, izgrađena u spomen na sve poginule branitelje.
Kapelica Sv. Nikole izgrađena je na zemlji koju je darovao hrvatski iseljenik u Peruu Ivo Bećar po zamisli Iva Buratovića, a idejni nacrt projekta autorsko je djelo dubrovačkog arhitekta Stijepa Butijera. Lik sv. Nikole, postavljen iznad oltara, oslikala je dubrovačka slikarica Romana Milutin Fabris. U gradnju spomen-kapelice Sv. Nikole, koju je blagoslovio don Toma Lučić, uloženo je oko milijun kuna.
Jedan naš sugovornik je ovako opisao situaciju (podaci poznati uredništvu): Dubrovačka biskupija odlučila je, po prvi put, otkad je u čast branitelja podignuta kapelica svetog Nikole u Sustjepanu, na mjestu pogibije četiri hrvatska viteza ne održati misu zadušnicu. Pitanje za biskupa i njegovog potrčka koji se na žalost, ako ne svih onda većine stanovnika Grada, dokopao mjesta rektora Crkve svetog Vlaha: Tko ste vi da uskratite misu zadušnicu za četiri pala branitelja, na mjestu njihove pogibije, njihovim obiteljima, suborcima, prijateljima i svima onima koji se dođu pokloniti i upaliti svijeću kao iskaz vječne zahvalnosti za to što su dali svoj život za slobodu Grada i Hrvatske?
Podsjetimo, svake godine u Sustjepan dođu i Sinjani, koji su na tom mjestu ostavili dva svoja suborca. Ti ljudi voze satima, upale svijeću, polože vijenac i nakon mise otiđu doma.
Ove godine ni mise nije bilo…..