Ovu subotu 22.3. Dubrovnik će postati centar provokativne umjetnosti jer se u 19:00 sati u Muzeju crvene povijesti otvara izložba svjetski poznatog benda Laibach pod nazivom
‘Moć, provokacija, dekonstrukcija: LAIBACH 1980-1995.’
Laibach ove godine slavi 45 godina svog postojanja, a široj publici su najpoznatiji po totalitarnoj ikonografiji koju koriste kao ključni element svog umjetničkog izraza, a uključuju simbole, retoriku i estetiku fašizma, nacizma, staljinizma i drugih autoritarnih režima.
No međutim, njihov cilj nije glorificiranje tih ideologija, već njihovo dekodiranje, ironiziranje i provociranje publike u svrhu preispitivanja njihove moći i utjecaja na suvremeno društvo.
Laibach je 2015. godine postali prvi zapadni bend koji je nastupio u Sjevernoj Koreji, u Pjongjangu.
Moć, provokacija, dekonstrukcija
Prva dekada Laibacha korespondira sa zadnjom dekadom Jugoslavije i njenim raspadom, a upravo je to i koncept ove izložbe – posjetitelj kroz vremensku crtu njihovog djelovanja, a potom zabranjivanja imena i djelovanja, rasta popularnosti u Zapadnoj i Istočnoj Europi te ponovnog dopuštanja djelovanja u Jugoslaviji prati i mehanizme djelovanja te države, duboku ekonomsku krizu, rastuće tenzije među državama, njen raspad te proročansku najavu rata.
Kako kaže jedan eksponat sa izložbe: SVA UMJETNOST PODVRGNUTA JE POLITIČKOJ MANIPULACIJI, OSIM ONE KOJA GOVORI JEZIKOM TE ISTE MANIPULACIJE.
Na izložbi će biti moguće vidjeti jako puno originalnih eksponata i videa, između ostaloga i umjetničke radove, originalne uniforme, šah za četvero, kontroverzni plakat za dan Mladosti koji je nastao u suradnji sa NSK multimedijalnom grupom, a s obzirom da je izložba jako velika, a prostor galerije muzeja donekle limitiran, ovo će biti prvi put da je izložba postavljena i u galeriji i muzeju na način da su eksponati Laibach izložbe interpolirani u stalni postav, na mjestima gdje se naracije stalnog postava i ove izložbe presijecaju.
Iako je izložba primarno fokusirana na period od 1980-1990., vremenska crta je produžena do 1995. jer se tu dogodio jedan bitan događaj vezano za simbolički kraj ovog perioda, a odnosi se na Laibachov koncert u okupiranom Sarajevu 1995. na dan kada je potpisan Daytonski sporazum.
Autori ove izložbe su Dejan Kršić i Kristina Mirošević,
uz veliku pomoć Ivana Janija Novaka iz Laibacha
—
Moć, provokacija, dekonstrukcija: LAIBACH 1980.-1995.
Muzej crvene povijesti / Red History Museum
Ulica sv. Križa 3, Dubrovnik
22.3.2025 – 15.6.2025.
Radno vrijeme muzeja:
Ponedjeljak – subota 11:00 – 17:00
(a od 1.4. Ponedjeljak – subota 11:00 – 17:00)
Izložba je financirana sredstvima Grada Dubrovnika, Ministarstva kulture, Turističke zajednica grada Dubrovnika i Hrvatske turističke zajednice
Zahvale Muzeju suvremene umjetnosti Crne gore na suradnji i posudbi eksponata iz njihove zbirke