Dana 31.5. obilježava se Svjetski dan nepušenja. Obilježavanje je inicirala Svjetska zdravstvena organizacija još 1987. godine. Svake godine u fokusu je određena tema vezana za štetnost duhanskih proizvoda, utjecaj duhanskih proizvoda na određene bolesti i stanja te važnost prestanka pušenja. Bez obzira na različite teme koje se vezuju uz taj dan, cilj obilježavanja je povećati svijest o negativnom utjecaju duhana na zdravlje ljudi.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, duhan je odgovoran za smrt više od 8 milijuna ljudi godišnje. Više od 7 milijuna tih smrtnih slučajeva posljedica je izravne uporabe duhana, dok je oko 1.2 milijuna posljedica izloženost nepušača duhanskom dimu.
U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh, a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.
Pušenje duhana izaziva ovisnost, oštećuje sve organske sustave u organizmu te povećava rizik za obolijevanje od mnogobrojnih bolesti. Izloženost duhanskom dimu ugrožava i zdravlje nepušača, a osobito šteti zdravlju djece.
Prestanak pušenja često je težak i kompleksan proces, stoga treba iskoristiti sve resurse za pomoć – od obitelji do liječnika.
Kod donošenja odluke o prestanku pušenja potrebno je znati i shvatiti da nije važno koliko ste dugo pušili i koliko ste cigareta pušili. Važan je samo cilj koji je postavljen i čvrsta odluka. Ukoliko ste i prije pokušavali prestati pušiti i niste uspjeli, to ne bi trebala biti prepreka za novi pokušaj.
U Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije djeluje Škola nepušenja, u kojoj se provodi stručni multidiscipinaran grupni i individualni program pomoći kod prestanka pušenja.
ŠTO JE ŠKOLA NEPUŠENJA?
Škola nepušenja je program koji pomaže pušačima u pripremi za prestanak pušenja, prestanku pušenja i održavanju nepušenja. Program pruža polaznicima važne informacija, znanja kao i stjecanja vještina neophodnih za promjene stavova o pušenju i izgradnju novih zdravijih navika kroz rad u grupi.
ZAŠTO ŠKOLA NEPUŠENJA?
Istraživanja su pokazala da vrlo malo osoba koje samostalno prestanu pušiti uspiju takvo stanje i trajno održati. Osobe koje se uključe i završe školu nepušenja imaju veće šanse za apstinenciju. Uz stručnu pomoć liječnika i psihologa te podršku grupe smanjuje se mogućnost recidiva i povećava se uspješnost dugotrajnog prestanka pušenja.
TKO SE SVE MOŽE PRIJAVITI U ŠKOLU NEPUŠENJA?
U Školu nepušenja mogu se prijaviti osobe:
– koje su neposredno prestale pušiti
– koje planiraju prestati pušiti
Broj polaznika je ograničen na najviše 15 osoba.
KAD POČINJE ?
Novi ciklus Škole nepušenja započinje u rujnu 2022. godine.
KOLIKO TRAJE ŠKOLA NEPUŠENJA?
Program škole nepušenja se provodi kroz 5 tjedana.
Prvi intenzivni tjedan – radionice se održavaju svakodnevno pet dana u tjednu
Drugi tjedan – radionice se održavaju dva puta tjedno
Treći, četvrti i peti tjedan – radionice se održavaju jednom tjedno
Svaka radionica traje 90 minuta.
KOJE SU ZDRAVSTVENE PREDNOSTI PRESTANKA PUŠENJA?
– unutar 20 minuta – opada broj otkucaja srca i krvni tlak
– nakon 12 sati – razina ugljičnog monoksida u krvi pada na normalu
– nakon 2-12 tjedna – cirkulacija je poboljšana a plućna funkcija povećana
– nakon 1-9 mjeseci – smanjuje se kašalj i kratkoća disanja
– nakon jedne godine – rizik nastanka koronarne srčane bolesti smanjen je napola u odnosu na pušača
– nakon 5 godina – rizik nastanka moždanog udara smanjen je
– nakon 10 godina – rizik od raka pluća smanjen je napola u odnosu na pušače te opada i rizik za rak usne šupljine, grkljana, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice i gušterače
– nakon 15 godina – rizik za koronarnu srčanu bolest izjednačen je riziku nepušača.
KAKO SE MOŽE PRIJAVITI?
Prijave se primaju na broj telefona 020 341 082 ili na e-mail adresu: andrea.beljo@zzjzdnz.hr
GDJE SE ORGANIZIRA ŠKOLA NEPUŠENJA?
Škola se organizira u Zavodu za javno zdravstvo Odjelu za mentalno zdravlje na adresi dr. Ante Šercera 4 (na Medarevu).
Škola nepušenja je besplatna.
Ne ustručavajte se potražiti stručnu pomoć!
Martina Jerinić Njirić, prof. pedagogije, viša stručna savjetnica Odjela za mentalno zdravlje