Gradonačelnik Franković otvorio auto utrku koja se prvi put vozi na novoj cesti prema Osojniku

Startom na novoj stazi, novoj spojnoj cesti od Mosta dr. Franja Tuđmana prema Osojniku, svečano je otvorena međunarodna auto utrka 21. Nagrada Dubrovnika „Memorijal Željko Đuratović“. Utrku je otvorio dubrovački gradonačelnik Mato Franković, prisjećajući se i jednog od ključnih ljudi Auto kluba Dubrovnik Racing, najtrofejnijeg hrvatskog kluba, domaćina ove posljednje utrke na brdskim stazama za ovu sezonu, nedavno preminulog Dubravka Čikora.
”U trenutcima kada se počela raditi ova cesta rodila se i ideja da ovo bude buduća staza za trkalište i od samih početaka radili smo na tom projektu zajedno. Cesta koja znači život za Grad, cesta koja će otvoriti brojne perspektive dubrovačkim gospodarstvenicima, ali i mladim obiteljima, cesta koja je Dubrovnik proširila prema gornjim selima sve je to ova cesta, ali ujedno i izvrsna sportska infrastruktura. Vjerujem da će se još puno trka upravo ovdje održati i to one najvećeg ranga. Još jednom želio bih iskazati duboko poštovanje prema našem Dubu, čovjeku koji je uistinu otac autmobilističkog sporta u Dubrovniku, čovjek iza kojeg stoje brojni rezultati i brojni sportaši koji danas svojim zavidinim rezultatima ostvaruju sve ono što je Dubo na samim počecima dubrovačkog automobilizma i zamislio. Zbog toga mu veliko hvala”, kazao je u ovoj prigodi gradonačelnik Franković.
Zaželio je ujedno uspješnu trku, sa što manje neželjenih događaja na kišom okupanoj stazi.
Nakon što prošle godine, zbog razloga uvjetovanih pandemijom, nije održana na uobičajenoj stazi Komolac – Brgat, ove godine utrka se po prvi put održava na novoj cesti prema Osojniku. U dvije vožnje sudjeluje 98 prijavljenih vozača, koji su jučer na ovoj dionici odradili i pripremni trening.
Promet ovom dionicom, sukladno suglasnosti koju je izdala Služba policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, bit će zatvoren danas do 18 sati, uz omogućavanje prolaska do obilaznih cesta za potrebe stanovnika okolnih naselja.
Grad Dubrovnik isplatio dodatak na mirovinu za 707 dubrovačkih umirovljenika

U sklopu mjera Socijalnog programa Grada Dubrovnika izvršena je isplata dodatka na mirovinu koji ostvaruju oni umirovljenici čija mirovina sa svim dodacima ne prelazi 1.800 kuna.
Dodatak na mirovinu u iznosu od 200 kuna mjesečno tako je isplaćen za 707 umirovljenika, korisnika ove mjere, a ukupno je isplaćeno 148.600 kuna. U okviru iste mjere, izvršena je i isplata uvećanog dodatka od 500 kuna mjesečno, koji ostvaruju umirovljenici s mirovinama do 1.800 kuna, a čije su socijalne prilike posebno otegotne bilo sa sami uzdržavaju jednog ili više članova obitelji, da od vlastite mirovine podmiruju troškove najma stana ili da ostvaruju pravo na doplatak za pomoć i njegu.
Podsjetimo, prema mjerama Socijalnog programa Grada Dubrovnika umirovljenicima čija mirovina iznosi od 1.801 do 2.000 kuna dva puta godišnje isplaćuje se iznos od 400 kuna, odnosno 300 kuna onim umirovljenicima čija mirovina iznosi od 2.001 do 2.200 kuna. Umirovljenicima čija mirovina iznosi od 2.201 do 2.500 kuna isplaćuje se iznos od 200 kuna, također dva puta godišnje. Osobe starije od 65 godina koje nemaju vlastitu mirovinu ili drugu vrstu primanja ostvaruju novčanu pomoć u mjesečnom iznosu od 300 kuna.
Grad Dubrovnik na osnovu dodatka na mirovinu i novčane pomoći za starije od 65 godina godišnje isplaćuje preko 4,2 milijuna kuna.
Gradonačelnik Franković na panel-raspravi o budućnosti Europske unije

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sudjelovao je danas u radu konferencije posvećene uključivanju građana u promišljanja o budućnosti Europe. Panel rasprava s građanima pod nazivom „Pripremajući se za sutrašnjicu: globalna i regionalna uloga Europske unije“ održana je u Lazaretima.
U ulozi panelista sudjelovali su potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Kraljevine Španjolske g. Gonzales-Barba Pela i državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova RH Andreja Metelko-Zgombić, te zainteresirani studenti i mladi putem online prijenosa.
Gradonačelnik Franković ovom prigodom obratio se sudionicima skupa, izrazivši zadovoljstvo što se panel održava upravo u povijesnom kompleksu Lazareti, nekadašnjoj karanteni, obnovljenom bespovratnim sredstvima Europske unije. Uključivanje mladih u dijalog o budućnosti Europe i europskih institucija ocijenio je izuzetno pozitivnim.
– Kada se spomene riječ „politika“, većina mladih ljudi pomisli na nešto iznimno negativno i loše. Nažalost, to je ostavština prošlosti. Politika je zapravo nešto potpuno drugo, a najjednostavnije je možemo opisati kao služenje javnosti. Kada govorimo o dužnostima političara, pojedinci se trebaju odreći privatnog interesa i brinuti se isključivo o javnom, što nažalost nije uvijek slučaj. Zbog toga je na nama, mladim generacijama političara, promijeniti percepciju i pokazati na našem primjeru da politika može biti i bit će služenje građanima. Budućnost Europe ovisi o mladim ljudima i njihovim pogledima kako Europa treba izgledati za 10, 15, 20 ili 50 godina i to je ono čemu trebamo težiti – naglasio je gradonačelnik Franković te poželio sudionicima uspješan rad.
Potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, ujedno i supredsjedateljica Izvršnog odbora Konferencije o budućnosti Europe, osvrnula se na važnost konferencije u kontekstu daljnjeg razvoja demokratskog dijaloga unutar Europske unije.
– Naš europski san je ugrožen, važno je da redovito procjenjujemo gdje smo i u kojem smjeru želimo ići, a ova konferencija će nam u tome pomoći. Demokracija kontinuirano evoluira, stoga političari koji donose odluke moraju prigrliti demokratske promjene, evoluirati zajedno s njima i ohrabriti uključivanje građana – kazala je potpredsjednica Šuica, istaknuvši kako se ne može očekivati da građani čekaju četiri do pet godina da bi svoje stavove izrazili na izborima.
Uslijedio je razgovor s publikom koja je sudjelovala i online – studentima, predstavnicima udruga mladih, civilnog društva, i drugih zainteresiranih. Panel-rasprava održana je u zajedničkoj organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih poslova, Europske unije i suradnje Kraljevine Španjolske.
U razgovoru s građanima, koji se organizira u sklopu aktivnosti koje se provode u okviru Konferencije o budućnosti Europe, namjera je potaknuti promišljanja i raspravu, posebno među mladima, o pitanjima poput trebamo li snažnu geopolitičku Europu i koja je strateška važnost politike proširenja za Europsku uniju u cjelini.
Gradonačelnik Franković obišao radove obnove i uređenja škole u povijesnoj jezgri

Radove obnove, uređenja i adaptacije osnovne škole Marina Getaldića na novoj lokaciji u Ulici Ilije Sarake obišao je gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković u pratnji svojih suradnika.
Na samom objektu u Ulici Ilije Sarake u tijeku su radovi na iskopu pijeska iz postojeće gustjerne koja će se prema projektu koristiti za protupožarni sprinkler sustav, a isti se provode uz arheološki nadzor. Istovremeno, tvrtka Alfaplan građenje d.o.o. kao odabrani izvođač na ovom projektu, provodi radove rušenja i demontaže, a sve sukladno dinamičkom i vremenskom planu.
Prilikom obilaska gradilišta OŠ Marina Getaldića gradonačelnik Franković kazao je kako gradska uprava nastavlja s ulaganjima u obrazovanje, stvarajući pritom najbolje uvjete za dubrovačke osnovnoškolce.
„Danas ovdje želim izraziti iznimno zadovoljstvo što je započeta investicija obnove škole u staroj gradskoj jezgri. Ovo je druga škola u kojoj će Grad Dubrovnik uvesti jednosmjensku nastavu s krajnjim ciljem da sve osnovne škole na području Dubrovnika budu u jednosmjenskom sustavu. Time omogućavamo jednake i kvalitetne uvjete obrazovanja za sve osnovnoškolce“ istaknuo je gradonačelnik.
Podsjetimo, novi objekt škole smješten je u nekadašnjoj palači omeđenoj ulicama Ilije Sarake i Pobijana, a koju je za potrebe organiziranja osnovne škole Gradu na korištenje bez naknade ustupila Dubrovačka biskupija. Za potrebe razredne nastave (od 1. do 3. razreda) organizira se šest učionica čime se osigurava smještaj do 105 učenika. Nova zgrada škole u staroj gradskoj jezgri sadržavat će i prostor za održavanje dodatnih aktivnosti, prostoriju za učenike u produženom boravku (od 1. do 4. razreda), blagovaonicu, učionice, druge servisne prostore i prostore nastavnog osoblja.
U sklopu ovog projekt previđena je i adaptacija i opremanje manjeg obuhvata zgrade Centar, nakon predviđenih zahvata OŠ Marina Getaldića raspolagat će s ukupno 16 učionica za 8 razreda po dva odjeljenja i adekvatnim kabinetima predmetne nastave.
Vrijedna investicija financirana je donacijom Zaklade Caboga Stiftung. Ukupna vrijednost ugovora za izvođenje radova na dva objekta iznosi 11.304.323,50 kuna bez PDV-a, odnosno 14.130.404,38 kuna s PDV-om, dok je vrijednost radova nadzora 180.550,00 kuna, odnosno 225.687,50 kuna s PDV-om. Nadzor radova provodi tvrtka Struktura projekt.
Gradonačelnik Franković ovom prilikom istaknuo je kako gradska uprava nastavlja ulaganja u kvalitetnu odgojno – obrazovnu infrastrukturu.Najavio je niz investicija u osnovnoškolskom obrazovanju koje će se realizirati u nadolazećem četverogodišnjem razdoblju poput ishođenja građevinske dozvole za Osnovnu školu Mokošica, izgradnje osnovne škole u Komolcu, adaptacije i obnove postojećih osnovnih škola i vrtića, a sve sukladno prostorno-planskim mogućnostima i financijskom okviru.
Gradonačelnik na svečanoj dodjeli “Zlatne kune” najboljim gospodarstvenicima

Na svečanoj sjednici Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Dubrovnik, održanoj u hotelu Adria, dodijeljene su plakete „Zlatna kuna“ najboljim malim, srednjim i velikim tvrtkama za poslovanje u 2020. godini.
Tvrtke Ćosić gradnja d.o.o., Poljopromet d.o.o. i Radež d.d. kao najuspješnije su tvrtke u Dubrovačko-neretvanskoj županiji dobitnice su „Zlatne kune“ u kategorijama, redom, malo, srednje i veliko trgovačko društvo. Priznanje za dugogodišnje uspješno poslovanje i doprinos hrvatskom gospodarstvu primila je poljoprivredna zadruga Putniković za 110. obljetnicu svoga postojanja.
Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković uputio je čestitku laureatima i pozdravio okupljene dubrovačke i županijske gospodarstvenike u godini koju, kazao je, smatramo godinom početka gospodarskog opravka.
Istaknuo je ulogu Grada Dubrovnika u pandemiji korona virusa naglasivši mjere pomoći gospodarstvu koje se procjenjuju na 60 milijuna kuna, i to u trenutku dok je Grad kao jedinica lokalne samouprave bio financijski najogađeniji grad u Republici Hrvatskoj s izraženim padom proračunskih prihoda. –„Vjerujem da je grad svojim gospodarstvenicima bio partner u najtežim vremenima i stup na koji su se mogli osloniti“, rekao je te je pozvao na otrežnjenje kako bi se lakše prebrodila financijska kriza kao direktna posljedica pandemije korona virusa.
Prisutnima su se obratili i predsjednica Županijske komore Dubrovnik Nikolina Trojić, potpredsjednik HGK za međunarodne poslove Ivan Barbarić te župan Nikola Dobroslavić.
Predstavljena Strategija brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije

Predstavljanje “Strategije brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije” održalo se 13. listopada u dubrovačkoj Gradskoj vijećnici. Predstavnica agencije DURA Luna Polić Barović uvodno je predstavila projekt Brand EU, obzirom da je “Strategija brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije” rezultat sudjelovanja dubrovačkih predstavnika u tom europskom projektu. Sam strateški dokument predstavio je Zrinko Čustonja, predstavnik izrađivača, Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na koncu je glavni tajnik Dubrovačkog saveza športova Alen Bošković predstavio sportsku priredbu DuMotion kao primjer dobre prakse. Predstavljanju su bili nazočni zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić i predsjednik Gradskog vijeća Marko Potrebica.
Sva su istraživanja pokazala da je brendiranje Dubrovnika kao sportske destinacije potpuno opravdano, obzirom da sportski turizam generira godišnje oko 800 milijardi dolara, čini oko 10% svjetskog turističkog prometa i raste po godišnjoj stopi od 6%. Na razini Dubrovnika je utvrđeno da tradicionalne sportske manifestacije od značaja za Grad Dubrovnik generiraju više od 25.000 noćenja godišnje.
Nakon detaljne SWOT analize, definirana su četiri strateška cilja u brendiranju Dubrovnika kao sportske destinacije:
1. Organiziranje sportskih događanja srednjih i malih razmjera,
2. Podizanje kvalitete postojećih tradicionalnih sportskih događanja,
3. Razvijanje ponude sportske baštine te
4. Izgradnja brenda i stvaranje imidža Dubrovnika kao sportske destinacije.
Dokument također sadrži okvirni akcijski plan za ostvarenje strateških ciljeva. Precizno su definirane mjere i indikatori za svaki strateški cilj. Najvažnije mjere su povećanje broja tradicionalnih sportskih manifestacija sa 20 na 30, organizacija četiri sportska događanja europske ili svjetske razine do 2030., povećanje broja ostvarenih noćenja sa 25.000 na 250.000 godišnje, otvaranje Muzeja vaterpola i plivanja u kompleksu dubrovačkog bazena, otvaranje multimedijskog centra o uspjesima dubrovačkog i hrvatskog sporta te jačanje organizacijskih i ljudskih kapaciteta na poslovima osmišljavanja, dovođenja i organiziranja sportskih događanja.
Grad isplatio novčanu pomoć za 219 građana starijih od 65 bez primanja
U sklopu mjera Socijalnog programa Grada Dubrovnika izvršena je isplata novčane pomoći starijima od 65 godina koji nemaju vlastitu mirovinu ni druga primanja.
Isplata je provedena u iznosu od 65.700 kuna za 219 korisnika. Naime, osobe starije od 65 godina koje udovoljavaju uvjetima ostvaruju novčanu pomoć u mjesečnom iznosu od 300 kuna.
Ovu mjera Socijalnog programa Grada Dubrovnika godišnje prosječno koristi 250 osoba. Građanima – korisnicima mjere u 2018. godini iz Proračuna Grada Dubrovnika isplaćeno je 1.000.500,00 kuna, 840.900,00 kuna u 2019. te 949.500,00 kuna u 2020. godini.
Zamjenica Tepšić otvorila jubilarni deseti Dubrovnik Film Festival

Jubilarni deseti po redu Dubrovnik Film Festival (DUFF) svečano je otvoren u četvrtak navečer u Kinu Sloboda, a otvorila ga je zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić.
Zamjenica Tepšić je u pozdravnom govoru čestitala okruglu obljetnicu Festivala te pohvalila organizatore.
– Protekla godina je bila izazovna i teška za sve, Festival je i za vrijeme pandemije iskazao snagu i pokazao se uspješnim. Grad će nastaviti podupirati vas i nadolazeće generacije u vašem kreativnom radu – naglasila je zamjenica Tepšić te poželjela svima uspjeh i uživanje u programu.
Između 52 odabrana filma, koja su po izboru selekcijskog žirija u sastavu Ana Dokler, Zuzanna Kazmierczak i Tvrtko Rašpolić ušla u natjecateljski dio, filmovi stižu iz 17 zemalja. Najbolje će ocjenjivati glavni žiri – Jelena Perčin, Milan Trenc i Ahmet Boyacioglu.
Natjecanje se odvija u dvije dobne skupine, do 15 godina i 16 do 20 godina, a nagrade se dodjeljuju u kategorijama animiranog, igranog, dokumentarnog, slobodnog žanra te za najbolji tematski film. Festival traje do nedjelje 17. listopada kada će se održati dodjela nagrada najboljima. Organizatori DUFF-a su Kinematografi Dubrovnik, Udruga Luža i Ljetna škola filma Šipan.
Grad Dubrovnik raspisao natječaj za učeničke i studentske stipendije za 2021/2022.
Kako bi pružili potporu svojim mladim sugrađanima u školovanju u željenom zanimanju, Grad Dubrovnik i ove godine raspisuje natječaje za dodjelu stipendija učenicima i studentima za školsku/akademsku godinu 2021/2022.
Natječaji se raspisuju u pet kategorija: za nadarene studente, za deficitarna zanimanja, za učenike i studente iz obitelji slabijeg imovnog stanja, za učenike i studente koji su sami stradalnici ili su djeca stradalnika Domovinskog rata te za studente koji su osobe s invaliditetom.
Jednako kao i prošle godine, i ovogodišnjim natječajima naglasak se stavlja na zanimanja u zdravstvu, uključujući doktore medicine, medicinske sestre i tehničare te ostalo zdravstveno osoblje i to kroz stipendije za nadarene studente i one u deficitarnim zanimanjima.
Grad Dubrovnik će stoga u akademskoj godini 2021/2022. dodijeliti 22 studentske stipendije nadarenim studentima: devet stipendija u području društvenih i humanističkih znanosti, tri stipendije u umjetničkom području te 10 stipendija u području prirodnih, tehničkih i biotehničkih znanosti, odnosno području biomedicine i zdravstva.
Grad Dubrovnik će također dodijeliti devet stipendija učenicima i 12 stipendija studentima u deficitarnim zanimanjima, od tog broja tri stipendije su namijenjene za zanimanje doktor medicine, dvije stipendije za više medicinske sestre/viši medicinske tehničare, tri za medicinske sestre i dvije za edukacijske rehabilitatore.
Učenicima i studentima iz obitelji slabijeg imovinskog stanja namijenjeno je šest učeničkih i 10 studentskih stipendija. Stipendije će se za školsku, odnosno akademsku godinu 2021/2022. dodijeliti i svim učenicima i studentima koji su sami stradalnici ili su djeca stradalnika Domovinskog rata te studentima koji su osobe s invaliditetom koji udovoljavaju uvjetima Pravilnika o stipendiranju učenika i studenata Grada Dubrovnika.
Iznosi učeničkih stipendija kreću se od 500,00 kuna mjesečno za učenike koji se školuju u Dubrovniku do 1000,00 kuna, koliko će se mjesečno isplaćivati učenicima s mjestom obrazovanja izvan Dubrovnika. Studentske stipendije iznose 800,00 kuna mjesečno za studiranje u Dubrovniku odnosno 1.500,00 kuna mjesečno za studente koji studijske programe prolaze izvan Dubrovnika. Stipendije se ne isplaćuju za mjesece srpanj i kolovoz.
Svi detalji natječaja, uvjeti i kriteriji te način prijave s potrebnim obrascima dostupni su na stranici nadležnog Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika te pod rubrikom Natječaji.
Obilježena 30. obljetnica pogibije maloljetnog branitelja Josipa Zvona

Povodom tridesete obljetnice pogibije najmlađeg hrvatskog branitelja Josipa Zvona, zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić i gradski vijećnik Blaž Pezo položili su vijenac i zapalili svijeću kod spomen obilježja na Pobrežju.
U ovoj je prigodi zamjenica Tepšić naglasila kako je ovaj događaj posebno emotivan jer se radi o prerano prekinutom mladom životu na samom početku, obranu Dubrovnika i Republike Hrvatske.
„Ovaj trenutak budi tužne emocije u svima nama, a posebice među članovima obitelji prerano stradalog branitelja Josipa Zvona. Stoga smo dužni i obavezni prenositi istinu o obrani Hrvatske i položenim životima na oltaru Domovine, zahvaljujući kojima danas živimo u miru i slobodi“, istaknula je zamjenica Tepšić.
Uz članove obitelji i predstavnike Grada Dubrovnika, počast poginulom mladom branitelju odali su i predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, Udruge maloljetnih branitelja Grada Dubrovnika te udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Grad priprema nove mjere za pomoć gospodarstvenicima
U kontinuitetu mjera pomoći gospodarstvenicima, koje Grad Dubrovnik provodi od samog početka korona krize, upućeni su dopisi zakupnicima javnih površina i poslovnih prostora u vlasništvu Grada na temu mogućeg smanjenja ugovorenih iznosa zakupnine u razdoblju od 1. studenog 2021. do 1 . ožujka 2022. godine.
Naime, s danom 31. listopada prestaju važiti prethodno doneseni akti Gradskog vijeća kojima je za razdoblje kolovoz-listopad 2021., a kao pomoć na početku gospodarskog oporavka, odobreno produljenje mjere umanjenja iznosa zakupnine za poslovne prostore i javne površine kategorijama zakupnika i prema djelatnostima koje obavljaju.
Kako bi se pravedno definirale i pravovremeno donijele nove mjere pomoći, od zakupnika se traži da u navedenom roku, do 20. listopada, dostave ispunjen obrazac zahtjeva za umanjenje zakupnine, a prethodno idućoj sjednici Gradskog vijeća koja će se održati krajem listopada kako bi se o tome moglo argumentirano raspravljati na samoj sjednici.
U sklopu zahtjeva podnositelji su dužni dostaviti podatak o ostvarenom prihodu/primitku za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2021. u odnosu na isto razdoblje 2019. godine te isti dokazati obrascima predanim nadležnoj poreznoj upravi.
Dodano, od zakupnika se traži i da dostave broj stalno zaposlenih djelatnika na dan 29. rujna 2021. godine te i da taj izneseni podatak potkrijepe relevantnim dokazom nadležnog tijela.
Zakupnicima koji ne dostave zahtjeve, odnosno čiji zahtjevi budu nepravodobni i nepotpuni, ispostavit će se računi s cjelokupnim iznosima ugovorenih zakupnina.
Podsjetimo, unatoč izraženom padu proračunskih prihoda tijekom pandemije, Grad Dubrovnik je nizom mjera pomogao lokalnim gospodarstvenicima kako bi što lakše prebrodili razdoblje do početka gospodarskog opravka.
Dopis zakupnicima i svi potrebni obrasci nalaze se na stranici Upravnog odjela za poslove gradonačelnika pod rubrikom Dokumenti upravne jedinice – LINK.
Gradonačelnik Franković na otvorenju Centra za edukaciju i multimedijalnu prezentaciju Arboretuma HAZU u Trstenome

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sudjelovao je danas na otvorenju Centra za edukaciju i multimedijalnu prezentaciju Arboretuma HAZU u Trstenome, izgrađenog u okviru projekta „Povijesni vrtovi dubrovačkog područja“ i sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.
Otvorenju su nazočili i glavni tajnik Hrvatske akademije akademik Dario Vretenar, voditelj Arboretuma HAZU u Trstenom akademik Igor Anić te Nikolina Grković, ravnateljica JU Rezervat Lokrum koja sudjeluje u realizaciji projekta.
Kako je istaknuo akademik Anić, Centar će pridonijeti interpretaciji prirodne baštine i povećanju turističke atraktivnosti Arboretuma HAZU u Trstenome te razvoju lokalnog gospodarstva. Predviđene su edukacije i radionice za lokalno stanovništvo, turiste i posjetitelje svih uzrasta na temu tradicijskog uzgoja maslina i vinove loze, primjene ljekovitog i aromatičnog bilja, na teme ornitofaune i entomofaune Arboretuma te uloge šuma u melioraciji negativnih okolišnih promjena.
Gradonačelnik Mato Franković u svom je obraćanju prisutnima naglasio značaj širenja turističke ponude u kontekstu razvoja Grada kao održive destinacije.
– Ovaj projekt spojio je dva vrijedna prostora, Arboretum i otok Lokrum, a tek će budućnost pokazati koliko je to bitno za Grad Dubrovnik. U razdoblju prije korone, Grad se godina mučio s prekomjernim brojem gostiju i imao jedan cilj, a to je disperzija gostiju i pružanje novih atrakcija i siguran sam da je to put kojim smo krenuli s novom ponudom u Trstenom.
Osvrnuo se i na važnost korištenja sredstava europskih fondova u obnovi kulturne i prirodne baštine.
– Da nas Europska unija ne prati i ne sufinancira ulaganja u projekte, nekad sa 80%, nekad sa 100%, vrlo teško bismo bili u mogućnosti obnavljati kulturnu baštinu na području cijele Republike Hrvatske. Na ovom projektu, kao i na nizu drugih, vidi se koliko nam je bitno biti dio Europske unije i koliko nam je to bitno za napredak i podizanje kvalitete svega što baštinimo, a nismo imali dovoljno novca za obnoviti – istaknuo je gradonačelnik Franković, zahvalio svima koji su radili na projektu koji je realiziran sinergijom Arboretuma, JU Rezervat Lokrum i Turističke zajednice Grada Dubrovnika.
Centar je izgrađen primjenom kriterija zelene, odnosno održive nabave što je prikazano u korištenju autohtonih materijala i proizvoda, poput drvene stolarije (prozori i vrata), završne obrade pročelja kamenom, drvenim konstrukcijama pergola na terasama i slično. U sklopu projekta uređena je i tematsko-poučna staza u maslinicima Arboretuma koju su uzvanici obišli nakon svečanog otvorenja.
Najavljena je druga glavna aktivnost projekta, nabava broda te otvaranje nove brodske linije koja će povezivati Arboretum Trsteno i otok Lokrum. Cilj projekta je očuvanje bioraznolikosti, održivo korištenje prirodnoga naslijeđa i njegovih kulturno-povijesnih vrijednosti te upravljanje prostorom pomoću interpretacije i prezentacije zaštićene prirodne baštine, čime se pridonosi održivom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini.
Cjelokupna vrijednost projekta iznosi 18.289.422,37 kuna, a odobrena bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj, s kojima su se aktivnosti sufinancirale, iznose 10.932.344,70 kuna. Uz korisnika projekta, Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, u projektu sudjeluju Javna ustanova Rezervat Lokrum, Turistička zajednica grada Dubrovnika i Dubrovačkom art udrugom bez granica (DART).






















