U Hrvatsku stiže nova promjena vremena: Zima još može ugristi, pogledajte i kada

290

U Hrvatsku stiže promjena vremena koja donosi pad temperature i povremene oborine. Ponedjeljak promjenjivo oblačan i danju malo hladniji od nedjelje. Poslijepodne ponegdje kiša, na kopnu i snijeg. Povremenih mjestimičnih oborina bit će i u nastavku tjedna.

Danas će u većini predjela biti umjereno do pretežno oblačno, a u Dalmaciji djelomice sunčano s promjenjivom naoblakom. Mjestimice malo kiše, u unutrašnjosti i susnježice te snijega, uglavnom u drugom dijelu dana.

Ponajprije u Lici ujutro magla. Vjetar većinom slab, na Jadranu ponegdje umjeren sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura zraka od 3 do 7, na Jadranu od 11 do 16 °C, piše DHMZ.

I dalje nestabilno

U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno, na Jadranu lokalno kiša, osobito na srednjem i južnom dijelu. U unutrašnjosti mala vjerojatnost za oborinu, uglavnom slabu susnježicu i snijeg, posebice u noći i ujutro.

Vjetar većinom slab. Na većem dijelu Jadrana mjestimice umjerena bura, podno Velebita na udare i jaka, na krajnjem jugu jugo, potkraj dana i drugdje. Najniža jutarnja temperatura zraka između -3 i 2, na Jadranu od 6 do 10 °C. Najviša dnevna od 2 do 6, na Jadranu i u unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 11 i 15 °C.

Zima još može ugristi

Kako piše Istramet, oči ljubitelja zime uglavnom su uprte na period iza 13./14.02., kada bi zanimljivi događaji oko Polarnog vrtloga mogli utjecati na vrijeme u središnjoj Europi.

Prve zanimljivosti sredinom tjedna vezane su za visinsku ciklonu koja će se spuštati po rubu snažne anticiklone. Poznavajući ovakav tip ciklona i njihov nepredvidljiv karakter, preciznija prognoza vjerojatno će se znati tek 48 h prije samog događaja. Ipak, valja napomenuti kako postoji mogućnost snijega u gorju, naročito sredinom tjedna.

Iako su se mnogi nadali ozbiljnom SSW-u (Stratwarmingu), uz dugotrajno “pucanje” sustava polarne cirkulacije, to se neće dogoditi. Ipak, polarni vrlog pokazuje znakove slabosti, a takva situacija ide u prilog dolaska ozbiljnije količine hladnog zraka u središnju Europu. Bjelorusiju, Poljsku, ali i Njemačku vrlo vjerojatno očekuje jedno od najjačih zahladnjenja ove zime, a dio tog hladnog zraka mogao bi se preliti i do naših krajeva. Ipak, prognostički modeli pozivaju na oprez.

Istovremeno, zbog prodora hladnog zraka prema Atlantiku, i tendenciji ponovne uspostave dominantnog zapadnog strujanja, postoji povećana vjerojatnost aktivacije Atlantika, nakon koje bi ponovno brzo zatoplilo, naročito u Sredozemlju.

Razvoj takve situacije vjerojatno bi presudio nekoj ozbiljnijoj zimi za ovu sezonu, ali ne bi bilo prvi puta da prije toga naše krajeve pogodi barem jedna prava zimska ciklona.

Izvor: dnevno.hr




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *