Župan Blaž Pezo sudjelovao na 76. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija

74

U Zagrebu je u srijedu, 24. lipnja 2026. godine, održana 76. sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, na kojoj je sudjelovao i župan Dubrovačko-neretvanske županije Blaž Pezo.

Predsjednik Hrvatske zajednice županija i brodsko-posavski župan Danijel Marušić predstavio je Izvješće o radu Hrvatske zajednice županija, Financijsko izvješće za 2025. godinu, Izvješće Nadzornog odbora te Izvješće o obavljenom revizorskom uvidu.

O napretku županija u uspostavi Jedinstvenog računa riznice govorila je glavna državna rizničarka Danijela Stepić. Istaknuto je kako je zahvaljujući intenzivnoj suradnji Ministarstva financija i Hrvatske zajednice županija tijekom posljednje tri godine ostvaren značajan napredak u jačanju transparentnosti upravljanja javnim financijama te stvaranju preduvjeta za gospodarski razvoj.

Maja Ljubić Kutnjak, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, predstavila je mogućnosti suradnje kroz program „Škola ambasador Europskog parlamenta“ (EPAS). Riječ je o edukativnoj inicijativi namijenjenoj srednjim školama koja mladima približava europsku demokraciju, rad europskih institucija te prava i obveze građana Europske unije. Program ove godine obilježava deset godina provedbe na europskoj razini, a u Hrvatskoj okuplja gotovo 70 srednjih škola i više od 10 tisuća učenika.

Na sjednici je predstavljen i rad Centra za sigurniji internet. Tomislav Ramljak, voditelj i jedan od osnivača Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, upoznao je članove Izvršnog odbora s aktivnostima usmjerenima na prevenciju, edukaciju i zaštitu djece i mladih u digitalnom okruženju.

U radu sjednice sudjelovala je i državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Tanja Radić Lakoš, koja je govorila o aktualnostima iz područja gospodarenja otpadom i regionalnih centara za gospodarenje otpadom. Napredak u pripremi projektne dokumentacije i izgradnji Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje predstavio je direktor Centra Josip Grgić, ujedno i predsjednik Grupacije centara za gospodarenje otpadom.

Članovi Izvršnog odbora upoznati su i sa zaključcima Radne skupine za poljoprivredu i ruralni razvoj Hrvatske zajednice županija. Poseban naglasak stavljen je na potrebu unaprjeđenja učinkovitosti upravljanja sustavima javnog navodnjavanja te rješavanje problema nedostatka stručnog kadra u tom području. O temi je izvijestila Marija Pakter, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije i voditeljica Radne skupine za poljoprivredu i ruralni razvoj Hrvatske zajednice županija.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *