Donald Trump u ponedjeljak je po drugi puta prisegnuo kao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i preuzeo novi mandat u Bijeloj kući.
Trump je položio prisegu pred čelnikom Vrhovnog suda Johnom Robertsom u podne po lokalnom vremenu (u 18 sati po srednjoeuropskom). Osim njega, prisegnuo je i izabrani potpredsjednik JD Vance, a svaki od njih je stavio ruku na Bibliju i izgovorio riječi prisege. Trump je upotrijebio dvije Biblije: osobnu koju mu je poklonila majka 1955. i povijesnu koju je na inauguraciji koristio predsjednik Abraham Lincoln 1861. godine.
Ceremonija se prvotno trebala održati ispred američkog Kapitola, no zbog hladnoće je premještena u zgradu Kongresa, gdje je Trump održao svoj inauguracijski govor.
Donald Trump započeo je svoj govor. ”Zlatno doba SAD-a upravo je počelo”, istaknuo je na početku.
”Naša zemlja će prosperirati i nitko nas više neće iskorištavati. Svakog dana moje administracije, Amerika će biti na prvom mjestu. Vaga pravde će biti uspostavljena. Naš glavni prioritet bit će stvaranje nacije koja je ponosna, prosperitetna i slobodna. Amerika će uskoro biti veća, snažnija i puno izuzetnija nego ikad prije. Vraćam se na ovu dužnost sa samopouzdanjem jer se val promjena širi našom zemljom. Imamo priliku iskoristiti sve što nam se nudi, ali moramo biti svjesni izazova koji nas čekaju.
U našoj zemlji vlada kriza nepovjerenja, sustav godinama oduzima moć našim građanima i država je u kaosu. Imamo vladu koji se ne može nositi s jednostavnom krizom kod kuće, a suočava se i s nizom katastrofalnih događaja u inozemstvu. A pruža i zaštitu kriminalcima koji su ilegalno ušli u našu zemlju. Od ovog trenutka, američko propadanje je završeno. Naše slobode i sudbina slavne nacije više nam neće biti uskraćivana. Odmah ćemo vratiti integritet Vlade”.
Dobili smo povjerenje pripadnika svih rasa i zajednica. Svima želim zahvaliti na ljubavi i povjerenju, neću to zaboraviti. Danas je dan Martina Luthera Kinga i ostvarit ćemo njegov san”, kazao je Trump.
”Od sada će naša službena politika biti da imamo samo dva spola – muški i ženski”, naglasio je Trump.
Rekao je i da će pomilovati sve vojnike koji su odbili primiti cjepivo za covid te im vratiti sve zaostale plaće, a onda je obećao da će izgraditi najjaču vojsku koju je svijet vidio.
”Okončat ćemo neke ratove, a u neke nikada nećemo ni ući. Želim biti zapamćen kao osoba koja će promovirati mir i ujediniti ljude. Ponosan sam što su jučer u Izraelu vraćeni neki taoci, samo dan prije moje inauguracije, naglasio je Trump pa dodao kako će “Meksički zaljev” preimenovati u “Američki zaljev”.
Također je istaknuo kako je bilo jako glupo da SAD “preda Panamski kanal” Panami.





















