Svečanom ceremonijom otvaranja u ponedjeljak, 19. 9. 2022. u Dubrovniku započinje jedna od najprestižnijih konferencija u fuzijskim istraživanjima u organizaciji Instituta Ruđer Bošković (IRB). 32. Simpozij o fuzijskim tehnologijama pred auditorijem od čak tisuću sudionika otvorit će ministar znanosti i obrazovanja dr. sc. Radovan Fuchs, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić, gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković, a virtualno će se uključiti i predstavnica Europske komisije Rosalinde van der Vlies, Director of Clean Planet Directorate, DG RTD.
Iznimna je čast i zadovoljstvo organizatora što će upravo na ovogodišnjem simpoziju u Dubrovniku svoje prvo službeno pojavljivanje u statusu generalnog direktora najvećeg projekta današnjice – 13 milijardi eura vrijednog Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora – ITER, imati dr. sc. Pietro Barabaschi novo izabrani generalni direktor ITER-a.
Svečano otvaranje održat će se u Hotelu Valamar Lacroma Dubrovnik, Iva Dulčića 34, 20000, Dubrovnik s početkom u 9:00 sati.
Program otvaranja dodatno će začiniti i svečana dodjela nagrade ‘SOFT Innovation Prize’ koja se pod pokroviteljstvom Europske komisije dodjeljuje izvrsnim istraživačima i inženjerima koji rade na inovativnim rješenjima golemih izazova u fuzijskim istraživanjima. Nagradu će u ime Komisije uručiti Karolina Janatkova, Policy Officer at the European Commission, DG RTD.
U popodnevnom dijelu programa održat će se ‘Industry Day’. Ono što je iznimno važno za jače uključivanje hrvatskih poduzetnika u ove vrijedne tendere jest sastanak predstavnika hrvatskih i španjolskih industrija. Više o značenju ‘Industry Daya’ i milijunskim ugovorima koji su otvoreni za hrvatske tvrtke, možete pronaći ovdje: https://www.irb.hr/Novosti/Dubrovnik-postaje-centar-istrazivanja-fuzije



















