TURISTIČKI DJELATNICI GRADA DUBROVNIKA O KORONA VIRUSU I NADOLAZEĆOJ SEZONI

1537

Danas se u gradskoj vijećnici održala konferencija za medije na temu “Utjecaj korona virusa na dubrovački turizam” na kojoj je gradonačelnik Franković kazao kako će samo Grad kao institucija imati gubitak od 30 milijuna kuna. Epidemija koronavirusa već je napravila golemu štetu svjetskom gospodarstvu, a kako će se odraziti na dubrovački turizam i ljude koji od njega žive ostaje nam za vidjeti i nadati se najboljem. 

Pitali smo direktoricu Turističke zajednice Grada Dubrovnika, iznajmljivače, ugostitelje i djelatnike u turizmu da nam konkretno kažu kako se situacija s korona virusom odrazila na njihovo poslovanje, ali i jesu li optimistični po pitanju nadolazeće sezone.

– Vezano za situaciju s koronavirusom pozorno pratimo razvoj situacije sa širenjem zaraze u svijetu te u našim sudjednim turističkim zemljama, i naravno kod nas. Pratimo također i nacionalni stožer civilne zaštite i njihov uputstva. Pojedini korporativni skupovi u ožujku i travnju su otkazani, dok su neki skupovi samo odgođeni za jesen. Otkazivanja rezervacija u glavnoj turističkoj sezoni zasad nema, međutim booking je značajno usporen. Što se kruzera tiče, uvažavajući činjenicu da velika većina kruzera u Grad dolazi iz Venecije, a koja je sada u karanteni, jasno je da će posljedice po ovaj vid turizma biti poprilične. Za ocjenu pravih učinaka na turizam u Dubrovniku s obzirom na koronavirus, još je prerano, ali posljedice ćemo svakako osjetiti. Nadamo se da će se uskoro širenje virusa zaustaviti te da će se do Uskršnjih blagdana situacija sa širenjem virusa staviti pod nadzor. – kazala je direktorica Turističke zajednice Grada Dubrovnika Ana Hrnić 

– U trećem mjesecu smo imali otkazivanja grupa, radi se uglavnom o većim grupama od 100 ljudi i više, neki klijenti su prebacili dolazak za jesen, a neki kombiniraju datume čak za sljedeću godinu, međutim neke grupe nisu otkazale i ipak dolaze u Dubrovnik. Što se tiče 4. mjeseca situacija je slična. Sve je individualno i uglavnom zavisi o njihovim matičnim zemljama i njihovim preporukama za putovanja. Što se tiče ljetne sezone mi smo optimistični jer se nadamo da će se cijela ova situacija sa korona virusom smiriti, a isto tako se nadamo da će se gubitak iz predsezone na neki način nadoknaditi u 9. i 10. mjesecu. – rekla je Ana Topuzović, vlasnica Banje Beach-a

– Vlasnik Hostela Free Bird, Stipe Bilobrk istakao je kako je predsezona uništena u potpunosti. Rezervacije se uglavnom otkazuju, a novih nema. Što se glavne sezone tiče booking je stao, odnosno ekstremno je usporen, ali nema značajnijih otkazivanja. Pretpostavljam da se čeka razvoj situacije. Ukoliko se stanje smiri mislim da će glavna sezona biti dobra i da će last minute booking nadoknaditi loše stanje i da će krajnje brojke biti dobre, a ako je Italija samo početak epidemije u Europi i ako se situacija pogorša, očekujem sezonu kao 1992. Mi ćemo se kupati i bit će ribe na placi.  – kazao je Stipe.

Za situaciju smo upitali i Ivonu Pažin Bogoje, property managericu.

– Talijansko tržište je jako emitivno tržište i jedno od najvažnijih tržišta za Hrvatsku. Uz svijest da zaraza nije tamo negdje daleko nego u susjedstvu, cijeloj Europi donosi nesigurnost putovanja koja je za turizam opasnija od samog širenja virusa, a predsezona je skoro tu. Po meni će predsezona bit lošija nego lani, zasad gledajući. Naime, svaki dan su otkazi rezervacija, a novih skoro pa uopće nema. Vjerujem da će se s početkom proljeća zaustaviti širenje zaraze te da će i rezervacije polako krenuti. Ali, sigurno će trebat vremena da se povrati sigurnost putovanja. Ipak, nadam se još jednoj uspješnoj sezoni. –  optimistična je Ivona.




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *